wtorek, 3 stycznia 2017

Otchłanie Fantasy- Tunele

S jak Styks.
Zejdźmy na głębiny fantasy, dosłownie...


1.Akcja

O sensie życia! Boże na drewnianych nogach!

Zaczyna się we współczesnym Londynie, dokładnie w dzielnicy Highfield, gdzie mieszka sobie kontrowersyjna rodzinka. Ojciec jest archeologiem lubiącym kopać tunele pod miastem (dosłownie), matka siedzi w domu i nic nie robi prócz pogłębiania swego uzależnienia od telewizji. W tym domostwie mieszka również Will (czy tylko ja zauważyłem, że to imię staje się zbyt popularne w książkach?), który wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Chesterem dzielą pasję ojca zwanego Doktorem Burrowsem, oraz Rebeka- ambitna dziewczynka wykonująca domowe obowiązki zaniedbywane przez matkę. Ponad to prowadzi gospodarkę rodziny!

Do pewnego czasu jakoś sobie radzą, do momentu kiedy Doktor Burrows po kłótni z żoną znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Czy to miało coś wspólnego z dziwnymi osobistościami kręcącymi się po mieście?
W każdym razie ciekawski syn doktora wraz ze swoim przyjacielem rozpoczynają poszukiwania ojca. Zaczynają kopać głębiej niż kiedykolwiek i odnajdują... podziemną cywilizację.

2. Postaci


Rozjaśnijmy sobie mgłę w głowie i przedstawmy bohaterów.

Will- główny bohater książki. Jest niezbyt lubianym w szkole albinosem. Generalnie ciekawa postać- mało kto przecież ma podobną pasję!

Chester- wierny kumpel Willa (o czym przekonamy się w następnych częściach), choć często przeżywa emocjonalne upadki (nie miał chłopak łatwo), z większości się podnosi. Jeśli mam go porównać z Willem to główny bohater ma od niego trochę mocniejszy charakter. Chester przeżywa częste doły i nie radzi sobie z trudnymi sytuacjami.

Doktor Burrows- jak dla mnie najciekawsza postać ze względu na swoją dociekliwość. Doktorek poświęci wszystko nauce! Trochę mało interesuje go rodzina, ale to mu w żaden sposób nie ubliża. 

Rebeka- siostra Willa. Jest jak już wspomniałem opiekunką domu. Czasem trochę wnerwia Willa, ale ta postać ma dwaoblicza, dosłownie.

Celia Burrows- matka Rebeki i Willa, żona doktorka. Jej sensem życia jest telewizor, gotowa jest poświęcić wszystko by obejrzeć nowy program lub film. Tak przynajmniej wydaje się na początku...

Generalnie, prawie każda mniej oczywista postać ma swoje drugie oblicze. Nie ma też postaci pasywnych, bo nawet tak mało istotna postać jak Celia (na pierwszy rzut oka) odgrywa w książce dużą rolę.Ciekawe co jest dalej? Sprawdźmy!


3. Uniwersum


Pisałem już przy wstępie o głębinach fantasy, jednak mówiąc ściślej mamy tu do czynienia z fantastyką, bo elementy fantastyczne zostały nałożone na nasz świat.

Rasy
Są tu oczywiście ludzie, jakby inaczej. Możemy znaleźć także styksów, istoty podobne do ludzi, ale trochę sprytniejsze, bardziej wytrzymałe fizycznie i umiejące się rozmnażać składając jaja w ciałach ludzi. Ciekawą rasą są koprolici- bardzo łagodne, praktycznie pozbawione agresji, zajmujące się górnictwem istoty mieszkające w Głębi, często wykorzystywane przez wspomnianych wcześniej styksów. To chyba wszystkie inteligentne rasy dodane przez autora, są co prawda nowe gatunki zwierząt, np: krowa jaskiniowa, ale tego nie zaliczamy już do ras (z tego co mi wiadomo).

Miejsce akcji
Na początku akcja rozgrywa się w Londynie, ale jak już wspominałem dużo ciekawsze jest to co jest pod Londynem. Dokładne opisanie miejsca akcji w tym przypadku jest dość problematyczne, bo bardzo dużo wyjaśnia nam się z czasem, a przedstawianie w recenzji wszystkiego często wiąże się ze spoilerami. Zostańmy więc przy tym, że akcja rozgrywa się w Londynie.

4. Podsumowanie

Przybywajcie, wady i zalety!
 Wyciągnijmy więc wnioski z przedstawionych argumentów: książka zaciekawia. I tak jak tunele mogą ciągnąć się w nieskończoność, tak zainteresowanie tą opowieścią rośnie wraz z kolejną stroną (czasami również w nieskończoność). 
I to jest jedna z tych nielicznych książek, która mnie naprawdę wciągnęła.

Zalety:

- ciekawe uniwersum (nowe rasy, nowe miejsca- nie dające się wpasować w ramy klisz fantasy)
- dobrze wykreowane postaci- brak marry sue (choć lekkie jej cechy są w jednej postaci) i każda z nich ma jasno określony charakter
- spójność całego świata (widać, że jest zapięty na ostatni guzik)

Wady:
- osobiście, nie podoba mi się zakończenie (trochę przekoksowane) , ale nie można przecież pisać o końcu książki, zachęcając do jej przeczytania

Ocena liczbowa: 91/100.


~Mati P.

Dane:
Autorzy: Roderick Gordon i Brian Williams
Części: 6Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie, co to będzie?